Místní zvyky a tradice, které byste měli znát: 10 tipů pro kultivované cestování

Když plánuju cestu do nové země, snažím se kromě průvodců a tipů na památky zjistit i něco o místních zvycích a tradicích. Nejde jen o to, vyhnout se trapasům. Znalost kulturních pravidel mi pomůže lépe porozumět lidem, chovat se s respektem a získat hlubší zážitek z cestování. Proto jsem sestavila 10 tipů, které byste měli znát, ať už míříte kamkoli.


1. Zouvání bot: Víc než jen čistota

V mnoha zemích, například v Japonsku, Jižní Koreji nebo Thajsku, je zouvání bot při vstupu do domácnosti samozřejmostí. V některých restauracích, chrámech a dokonce i ubytování je to povinné.

Rada: Pokud cestuju do těchto oblastí, vezmu si snadno zouvatelné boty a čisté ponožky. V některých případech jsou připravené i pantofle pro hosty.

Objev zážitky, na které nezapomeneš

Výlety, vstupenky a aktivity si zarezervuj předem přes GetYourGuide. Vybrané zážitky bez front, s recenzemi a možností zrušení zdarma.

👉 Zobrazit nabídku

2. Dávání spropitného: Ne všude je to běžné

V USA nebo Kanadě je spropitné téměř povinností, zatímco v Japonsku či Číně ho mohou považovat za urážku. Ve většině evropských zemí je dobrovolné, ale očekává se menší částka – obvykle 5–10 %.

Tip: Vždy si ověřím místní zvyky ohledně spropitného, ideálně ještě před cestou. V některých zemích je totiž servis již zahrnut v ceně.


3. Způsob pozdravu: Podání ruky není všude samozřejmé

Zatímco ve střední Evropě je běžný stisk ruky, v Asii se často kloní hlavou, v Indii používají pozdrav namasté, a v arabských zemích je podání ruky mezi mužem a ženou někdy tabu.

Rada: Pozdrav přizpůsobím tomu, jak se chová druhá osoba. Vždy je lepší být zdrženlivější než příliš vřelá, pokud nevím, co se sluší.

4. Respekt k náboženským místům

Při návštěvě chrámů, mešit, kostelů nebo svatyní se očekává určité chování a přiměřený oděv. Odhalená ramena nebo kolena nejsou vhodná. Často je potřeba se zout, mluvit potichu nebo nepoužívat blesk při focení.

Tip pro balení: Mám s sebou lehký šátek nebo sarong, kterým si zakryju ramena nebo nohy, když je to potřeba. Je to nenáročné a velmi užitečné.


5. Jídlo a stolování: Pravidla, která překvapí

V některých kulturách je hlasité srkání projevem uznání kuchaři (např. v Japonsku u nudlí), jinde je to nezdvořilé. V muslimských zemích se jí pravou rukou, zatímco levá je považovaná za nečistou. V Číně se neláme hůlkami jídlo a nikdy se nezapichují do rýže – připomíná to pohřební rituál.

Rada: Vždy sleduju, jak se chovají místní. Pokud si nejsem jistá, snažím se jíst s úctou, pomalu a decentně.

6. Fotografování: Ne všechno je dovoleno

I když se někdy zdá, že každý fotí všechno, v některých kulturách nebo místech je focení tabu – třeba na posvátných místech, v určitých čtvrtích nebo u lidí (např. domorodci v Africe nebo Asii).

Tip: Vždy se před focením lidí zeptám, zda jim to nevadí. A pokud je někde zákaz, respektuju ho. Kromě pokuty mohu urazit i víru nebo tradici.

7. Gestikulace: Pozor na ruce!

Některá gesta, která jsou u nás nevinná, mohou mít jinde urážlivý význam. Například vztyčený palec (like) je v některých zemích nevhodný, stejně jako ukazování prstem nebo gesto „OK“ vytvořené z prstů.

GestoV ČR znamenáV zahraničí může znamenat
Palec nahoruSuperUrazlivé gesto (např. v Íránu)
OK (kruh z palce a ukazováčku)OKVulgarita (např. v Brazílii)
Přikývnutí hlavouAnoNe (např. v Bulharsku)

8. Dochvilnost vs. časová volnost

Zatímco v Japonsku, Německu nebo Švýcarsku je dochvilnost klíčová, v jiných částech světa (např. v Latinské Americe nebo na Balkáně) je běžné zpoždění několik desítek minut.

Rada: Pokud cestuju do země, kde je „čas pružný“, beru to s nadhledem. Ale pokud jedu do Japonska, tam se zpoždění považuje za velmi neslušné.

Cestovní pojištění se slevou 50 %

Letíš za dobrodružstvím? Nezapomeň na cestovní pojištění od AXA – sjednané online během chvilky a se slevou 50 %. Krytí léčby, úrazů i zavazadel.

👉 Sjednat pojištění

9. Darování a dárky

V některých kulturách je zvykem přinést malý dar, pokud jsem pozvána na návštěvu – například sušenky, květiny nebo suvenýr z domova. V Japonsku se dárky často dávají oběma rukama a nepředávají se hned při příchodu.

Pozor: V Číně se nedávají hodiny (připomínají smrt), bílé květiny se považují za pohřební, a v některých zemích se dárky neotevírají před dárcem.


10. Úcta k autoritám a starším

V mnoha zemích se klade velký důraz na hierarchii a úctu ke starším. To platí především v Asii, ale i v některých částech Afriky nebo Jižní Ameriky. Zvednout hlas na úředníka nebo přerušovat staršího člověka může být vnímáno jako extrémní neslušnost.

Doporučení: Vždy volím klidný, respektující tón a počkám, až dostanu prostor k vyjádření. Místní to vnímají velmi pozitivně.

Shrnutí

Místní zvyky a tradice, které byste měli znát, nejsou jen seznamem pravidel – jsou to mosty, které spojují kultury. Když cestuju s pokorou a otevřeností, získám nejen krásné vzpomínky, ale i respekt a sympatie místních.

Ať už plánujete rodinnou dovolenou, dobrodružný výlet nebo poznávací zájezd, znalost základních kulturních pravidel vám cestu zpříjemní, ušetří trapné momenty a možná i otevře dveře tam, kam byste se jinak nedostali.

Default image
Stalo se vám někdy, že jste zařizováním dovolené strávili několik hodin? Nemohli jste najít dobré místo na jídlo, ztratili se a nevěděli, jak se kam dostat? Představte si, že budete přesně vědět, jaká místa opravdu stojí za to, budete se po městě pohybovat jako místní, vyzkoušíte ty nejlepší podniky a nebudete s hledáním a plánováním trávit hodiny. Tvořím praktické cestovní průvodce. Detailní itinerář na každý den, s trasami a tipy na nejlepší místa. Už žádné nekonečné hledání a starosti s plánováním. Zařizuji také kompletní dovolené na míru. Zajistím vám nejlepší letenky, kvalitní ubytování bez přeplácení a program šitý na míru – ať už na pár dni, nebo na celý pobyt.